• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

klima alırken nelere dıkkat edılmeli

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları vardır.

Tüm dayanıklı tüketim malzemeleri bir kez alınıp uzun yıllar kullanılan ev gereçleridir. Çünkü bu ürünleri sürekli olarak yenilemek maddi olarak belli bir külfet getirir. Ayrıca çevrenin korunması açısından da tavsiye edilmez. Hem bu nedenlerle hem ileride pişman olmamak için bu tip ürünler çok iyi araştırıldıktan sonra alınmalıdır.

Aynı durum iklimlendirme cihazları için de geçerlidir. Hem alırken hem kullanırken yüksek meblağlar ödememek için, doğayı ve insan sağlığını korumak için, yüksek performans almak ama enerji sarfiyatını yükseltmemek için, bir kez alıp uzun yıllar kullanmak için; kısacası en ucuz fiyatlar ile en iyi verimi almak için klima alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususları sizin için listeledik!

Klima alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Marka seçimine önem verilmelidir.

Sektörde güvenirliği olmayan veya ürünlerinin kalitesi düşük olan firmalardan uzak durulmalıdır. Ucuz ürün alırken kaliteden ödün verilmemelidir. Belli kalite güvence ve standart üretim belgelerine sahip firmalara öncelik tanınmalıdır.

  • Cihazın satın alınacağı bayinin yetkili satış ve servis merkezi olduğundan emin olunmalıdır.  

Belli bir distribütöre bağlı olmadan her marka klimayı satan, satış mağazalarına temkinli yaklaşılmalıdır. Çalışma ruhsatları ve garanti belgeleri olduğu konusunda emin olunmalıdır. Aynı model ürünleri piyasa koşullarının çok altında satan satış noktalarına itimat edilmemelidir.

  • Servis hizmetleri için güvenilir bir firma seçilmelidir.

Aslında yukarıda ki madde satış sonrası memnuniyetiniz içinde çok önemlidir. Satış öncesi ücretsiz keşif hizmeti sunmayan şirketler montaj işlemleri sırasında da sıkıntı yaşamanıza neden olabilirler. Ayrıca ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyabileceğiniz teknik hizmetler konusunda da yanınızda olmayabilirler. Periyodik bakım işleri ve olası arızalarda ki onarım işleri için güvenilir markalar ile yaygın servis ağları olan firmalar seçilmelidir.

  • Alınacak olan klimanın tipine, modeline ve kapasitesine karar verilmelidir.

Bunun içinde öncelikle kurulumun yapılacağı ortamın alanı metrekare cinsinden ölçülmelidir. Ardından binanın yada mekanın baktığı cepheler tespit edilmelidir. Pencere sayısı belirlenmeli ve binanın yalıtım durumu kontrol edilmelidir. Bulunulan coğrafyanın iklim koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır.  Aslında tüm bu hesaplamaları ücretsiz keşif için gelen servis görevlileri yapmaktadırlar. Son olarak kullanım amacına göre klimanın tipine ve hesaplanan kriterlere göre cihazın modeli ile kapasitesine karar verilebilir.

Bu kıstaslar önemlidir çünkü amaca uygun alınmayan bir klimadan verim alamayacağınız gibi paranızı da boşa harcamış olursunuz. Kapasitesi yetersiz bir iklimlendirme cihazı ise sürekli yüksek güçte çalıştırılacağı için faturalarınız oldukça kabaracaktır.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken başka hangi noktalar vardır?

  • Enerji verimliliği ve tasarruf değerleri kontrol edilmelidir.

Hem çevre için hem bütçeniz için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de A enerji sınıfı yada inverter teknolojisine sahip bir iklimlendirme cihazı almaktır. Sürekli dur kalk yapan cihazlardansa çift kompresör sistemiyle görev yapan ve kendisini rölantide tutarak daha az enerji harcayan klimalar almak daha sağlıklıdır. Bu sayede hem gelirinizi faturalara değil, kendinize ve sevdiklerinize harcayabilirsiniz hem düşük enerji sarfiyatı yapan cihazlarla çevreyi koruyabilirsiniz.

  • Etkin ve verimli bir filtreleme yapan iklimlendirme ürünleri seçilmelidir.

Nüfusu giderek artan dünyada bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski giderek artmaktadır. Bilhassa kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak oldukça zordur. Bu nedenle bakteri ve virüslerle mücadele edebilen klimalara öncelik verilmelidir. Bilhassa çocuklu aileler ile astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar toz, polen, alerjen, küf sporu gibi her türlü istenmeyen zararlı maddeyi ortamdan uzaklaştırabilen ve havayı etkili bir şekilde temizleyebilen iklimlendirme ürünleri tercih etmelidirler.

  • Konfor standartlarını yakalayan marka ve modeller alınmalıdır.

Uzaktan kumanda, sessiz çalışma yeteneği, LCD ekran, nem alma modu, uyku modu ve zamanlama özelliği gibi artık hemen hemen tüm klima markalarında standart haline gelmiş nitelikleri barındıran bir ürün almanız sizin daha rahat bir iklimlenme yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride konforu arttıran özelliklere sahip olup olmadığına dikkat etmektir.

  • Mutlaka çevre dostu bir ürün alınmalıdır.

Sona bırakarak aklınızda kalmasını sağlamak ve daha çok vurgulamak istediğimiz bu konu oldukça hassastır. Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diye soracak olsanız, hemen herkesten duyacağınız standart bir cevap vardır: Doğa dostu olmasına! Çünkü giderek değişen iklim koşulları ve küresel ısınmayla birlikte gelecek nesillerin yarınları tehdit altındadır. Elinizden gelen katkıyı yapabilmek adına mutlaka A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan yada inverter teknolojisi ile çalışan bir klima tercih etmelisiniz. Ayrıca atmosfere zehirli gaz salınımı yapmayan, R410A soğutucu akışkanı kullanan ürünlere öncelik vermelisiniz. Ozon tabakasını koruyan, doğa ile dost ürünler ile geleceğinize yatırım yapacağınızı unutmayın lütfen!

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diye soruyorsanız öncelikle yukarıda ki maddelere dikkat etmelisiniz diye cevap veriyoruz. Bu hem daha verimli bir iklimlenme hem sağlıklı yarınlar için oldukça gereklidir.

Müşteri Hizmetleri
Hava Durumu
Saat